Běžci do 23 let vstoupili do sezony ve švédské Bruksvallarně

Běžci do 23 let vstoupili do sezony ve švédské Bruksvallarně

5 min 41 s

Sezona běžeckého lyžování zahájena. Reprezentační tým do 23 let absolvoval první start v pátek 20. listopadu ve švédské Bruksvallarně, kde do závodů na 10 a 15 km klasicky zasáhli Pavlína Votočková (27. místo), Vladimír Kozlovský (24.) a Tomáš Dufek (27.).


Do prvního dne Bruksvallsloppetu zasáhla trojice českých závodníků – dva muži a jedna žena. Celkem totiž na startovních listinách mohlo figurovat pouze 75 mužů a 50 žen. „Pořadatelé rozhodli, že zahraniční týmy mohou nominovat maximálně dva závodníky do každé kategorie. Kvůli epidemii koronaviru totiž byla zúžena startovní listina, za normálních okolností by dnes závodilo až tři sta mužů. Kvůli opatřením dokonce nesměli být u trati nejen diváci, ale také trenéři či členové realizačních týmů. V místě byli jen dva pořadatelé, kteří hlásili všem závodníkům mezičasy a v případě potřeby jim podávali nové hole,“ vysvětluje reprezentační trenér Martin Koukal.

Drtivou většinu startovního pole tak tvořili domácí závodníci: „Pro Švédsko se jedná o nominační závod, na jehož základě bude v neděli oznámeno složení jejich reprezentačního týmu pro tuto sezonu,“ dodává reprezentační kouč.

Muži absolvovali 15km trať klasicky s intervalovým startem. Nejrychleji si s ní poradil Max Novak. Šestý muž letošního ročníku Jizerské 50 zvítězil v čase 41:41.6. Lépe si z dvojice českých reprezentantů vedl Vladimír Kozlovský, který obsadil 24. místo se ztrátou 2:38 na vítěze. Tomáš Dufek bral 27. místo, na Novaka ztratil 2:51.

Stejnou příčku jako Dufek obsadila ve svém závodě Pavlína Votočková, která prolétla 10km trať za 35:39.8, což znamenalo ztrátu 5:24 na vítěznou Švédku Ebbu Anderssonovou.

„Jsme rádi, že jsme si připsali lepší výsledky než v úvodu minulé sezony. Loni jsme totiž čekali až do ledna na výkony, které by se blížily naší spokojenosti. Nyní doufáme, že se ten výkonnostní posun projeví dřív,“ říká trenér Martin Koukal, jehož týmu komplikovalo podmínky také počasí. „Za ty výsledky jsme rádi i s ohledem na to, jaké panovaly podmínky. Od středy tu byla teplá vlna a pršelo, ve čtvrtek se to začalo otáčet do mrazu a sněžení. Tréninky jsme absolvovali v teplotách kolem nuly. Dnes jsme přijeli na závod, kde byly tři stupně pod nulou – ráno svítilo, pak začaly chodit mraky. Nemáme tu přitom kompletní servis, tak jsme si z Volkswagenu Crafter udělali místnost na mazání a podařilo se nám těm změnám přizpůsobit.“

V sobotu program pokračuje sprinty klasicky, do kterých zasáhnou Ondřej Černý a Tomáš Dufek. V neděli pak závody uzavřou starty na 10 a 15 km volně, do kterých půjdou Kim Žalčík s Tomášem Lukešem. Pavlína Votočková nastoupí do všech závodů.