Vítězství na závěr přípravy! Novák s Razýmovou ovládli závod v Rovaniemi

Vítězství na závěr přípravy! Novák s Razýmovou ovládli závod v Rovaniemi

5 min 27 s

Test na novou sezonu se výsledkově vydařil. Čeští běžci na lyžích opanovali závod ve finském Rovaniemi, kde se už několik týdnů připravují. Zvítězili Michal Novák s Kateřinou Razýmovou, na stupních vítězů byli také bronzoví Luděk Šeller s Petrou Novákovou.


V celé Skandinávii bylo zrušeno kvůli epidemii koronaviru několik větších závodů, z kalendáře zmizel mimo jiné také závod kategorie FIS, který se měl konat v těchot dnec právě v Rovaniemi, kde je český reprezentační tým už od začátku listopadu na tréninkovém kempu. „Jsme proto rádi, že pro nás a další týmy, které tu trénují, připravili místní pořadatelé tento závod. Kromě nás se ho zúčastnili týmy z Polska a Japonska, které mají v sestavě některé velmi kvalitní závodníky. Samozřejmě nechyběli na startovce ani místní závodníci,“ říká Vasil Husák, trenér mužské reprezentace.

Muži absolvovali 10 kilometrů klasicky. Jednoznačně nejrychlejší byl Michal Novák, který zvítězil v řase 24:38.2. Druhou příčku bral s půlminutovou ztrátou Japonec Naoto Baba, třetí pak skončil s odstupem 50 sekund na vítěze Luděk Šelller. Také další čeští reprezentanti si ovšem vedli skvěle: Adam Fellner bral 5. místo, Petr Knop byl sedmý, Tomáš Kalivoda devátý a Jan Pechoušek třináctý.

„Výsledky jsou pozitivní, jednalo se ovšem o testovací závod, takže bychom je neměli přeceňovat. Jsem přesvědčený o tom, že formu můžeme vyladit ještě lépe,“ říká Vasil Husák.

Fantasticky si vedly také ženy, které závodily na distanci 6,6 kilometru. Zvítězila Kateřina Razýmová, která projela cílem v čase 17:54 s půlminutovým náskokem na druhou Japonku Masako Ishidaovou. Třetí místo obsadila Petra Nováková, čtvrtá byla Kateřina Janatová, pátá Petra Hynčicová, šestá Tereza Beranová a sedmá Zuzana Holíková!

„S výsledky jsem spokojen, všechny holky zajely minimálně standardně a neviděl jsem žádný špatný výkon. Bylo vidět, že Katka Razýmová má výbornou formu, takže holky nezaostávaly tak moc, jak by se na první pohled mohlo z výsledků zdát. Samozřejmě je ale těžké hodnotit výsledky a výkony v kontextu startovního pole světového poháru, protože tak široká konkurence zde nebyla,“ uvedl Jan Franc, trenér ženského reprezentačního týmu.

Kromě kvalitních soupeřů se přitom museli čeští reprezentanti vyrovnat také s nečekanou změnou počasí: „Dlouho jsme trénovali v plusových teplotách, až včera padla nula. A dnes bylo na závod zničehonic –11 stupňů, což se malinko projevilo na dýchání,“ dodal Vasil Husák.