Hlavní gró je pro mě mistrovství světa v klasickém lyžování, říká trenér skokanů František Vaculík

Hlavní gró je pro mě mistrovství světa v klasickém lyžování, říká trenér skokanů František Vaculík

7 min 15 s

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Kdyby známé pořekadlo platilo i v rámci nadcházející sezony skokanů na lyžích, nikdo z příznivců českého skoku by se určitě nezlobil. Stejně jako nový šéftrenér mužského skoku František Vaculík. Těžké cvičiště mají rovnítko v komplikacích v přípravě vzhledem ke koronavirové krizi nebo pořádný letní zápřah skokanů, které zkraje suchého drilu hodně bolely nohy. Ale letní příprava je pořádně potřebná, v sezoně se třemi hlavními vrcholy budou čeští skokani potřebovat hodně sil.


Takový nástup k české mužské reprezentaci si František Vaculík jistě nepředstavoval. Jakékoliv plány mu zhatil zákeřný koronavirus, který nemilosrdně kosil (nejen) jedno sportovní dění za druhým. „První tréninkový cyklus jsme nemohli strávit úplně tak, jak jsme chtěli. Příprava probíhala kvůli pandemii celkem zajímavě. Až nyní na soustředění jsme byli všichni poprvé společně. Začátek přípravy byl hodně individuální, ale díky asistentům se nám dařilo mít kluky trošku pod dohledem,“ hlásí šéftrenér a tuší, že si skokani své úkoly poctivě plnili. „První měsíc nám společná příprava trošku ujela, nicméně si myslím, že kluci jsou vcelku dobře připravení a plnili si tréninky, které měli,“ byl rád na startu přípravy.

Vzápětí pak nastínil, jak vůbec probíhala celá komunikace během doby, kdy se sportovci nesměli sdružovat ve skupinkách. „Víceméně jsme komunikovali po skype nebo jsem tréninky posílal po e-mailech. Ale díky asistentům jsme měli kluky pod dohledem a zpětná vazba k nám šla od trenérů,“ neopomene pochválit své kolegy.

Na úvod přípravy rozhodně nebudou vzpomínat v dobrém skokani a zejména jejich dolní končetiny. „Trošku je bolí nohy, protože trénujeme maximální silu. Tréninku jsme měli více, než na co byli kluci v minulých letech zvyklí. Nohy je bolí, ale s tím se musí malinko srovnat,“ pousměje se František Vaculík a vzápětí poodkrývá, jaké úpravy v tréninkových jednotkách udělal: „Změny jsou v technice. Bude potřeba se v tomto ohledu dostat ještě malinko dále, co se nájezdu týče. V něm máme velké rezervy a s tím souvisí i zbytek – výtlak u odrazu, přechod do letové fáze a další.“

Začátek přípravy byl hodně netradiční, stejně tak netradiční bude i celá sezona – skokany totiž čekají hned tři vrcholy. „Těším se na ně, budeme pořád někde cestovat. Ze tří vrcholů ročníku je pro mě nejvíce mistrovství světa v Oberstdorfu. Na něj budeme směřovat formu. Samozřejmě je zde i každoroční Turné čtyř můstků nebo mistrovství světa v letech v Planici. Ale hlavní gró je pro mě světový šampionát v Oberstdorfu,“ zopakuje nejvyšší prioritu František Vaculík.

Zbývá tak ještě poukázat na to, za co by byli šéftrenér František Vaculík a jeho asistenti Jakub Jiroutek s Lukášem Hlavou v nadcházející sezoně rádi. „Byl bych spokojen, kdyby polovina nebo větší nadpolovina kluků bodovala ve světových pohárech. Máme kluky jako Romana Koudelku, Viktora Poláška nebo zkušeného Čestmíra Kožíška. Od nich bych si představoval, že by mohli udělat dobré umístění i na mistrovství světa,“ uzavírá skokanský kouč, který v minulosti trénoval i v německém Breitenbergu.