Roman Koudelka: Velká změna je, že máme výbornou partu. Snad nám to pomůže

Roman Koudelka: Velká změna je, že máme výbornou partu. Snad nám to pomůže

8 min 12 s

Věří, že uplynulá nevydařená sezona se nebude opakovat. Našlápnuto má nejzkušenější český skokan na lyžích Roman Koudelka dobře, v seriálu letní Grand Prix skončil na konečném desátém místě. Po zkušenosti z předešlých let, kdy mu léto také vyšlo dobře, ale tento výsledek bere hodně s rezervou. Daleko větší radost má z nových helem Uvex. „Pamatuji si na boje o vybavení, vždycky jsme všichni strašně chtěli mít Uvexy. Letos, když jsme si jí zkusili a konečně dostali, je to prostě neskutečný rozdíl. Skokan má pocit, že nemá vůbec helmu na hlavě. Je to nejlepší, co nás mohlo potkat, a jsme za to všichni rádi a vděční,“ těší pětinásobného vítěze světového poháru.


Příprava na sezonu je minulostí, za pár dní startuje první světový pohár v polské Wisle. Roman Koudelka je s předsezonním obdobím spokojený. „Ano, docela jsem. Ale je tam hodně věcí, které se dají zlepšovat. Malá kaňka je, že jsme nikde neměli moc s nikým porovnání, takže těžko říct, jak na tom ve skutečnosti jsme. To se uvidí až na prvních závodech ve Wisle,“ hodnotí zkušený český reprezentant.

Porovnání nabídly třeba závody letní Grand Prix, kde Roman obsadil třetí místo v Courchevelu a v dalších dvou závodech byl v elitní desítce. Celkově skončil desátý, výsledek ale nepřeceňuje. „Beru to už hodně s rezervou. Po minulých letech, kdy mi léto vyšlo super, nebyla zima úplně dobrá. Bylo pro mě důležité udělat body, abych si vyjel kvótu, místo na zimu. Poslední dva závody už jsem byl pod fyzickým tréninkem, co se týče sil do nohou, takže technika šla bokem a nebylo to úplně ono. Ale věřím, že mi to zase pomůže vůči zimě,“ hlásí Roman, jenž byl v předposledním závodu v Rasnově jako několik dalších skokanů diskvalifikován. Jaký má pohled na tuto věc? „Pravidla se zpřísnila a je vidět, že se jury nebála diskvalifikovat i silnější státy. Mělo by to teď být spravedlivější. Jaká bude realita, to uvidíme až o zimě,“ říká.

Konkrétní výsledkové cíle do nové sezony si lídr českého skoku posledních sezon nedává. „Mám cíl, aby se mi podařilo dostat do závodní pohody a abych ze sebe každý závod dokázal dostat maximum. Jaké pak bude umístění, bude záležet na podmínkách, a jak na tom budou soupeři – jestli někdo pokazí nebo se mu závod povede. Umístění je těžké říct,“ sděluje devětadvacetiletý skokan.

Výrazně spokojen je s novým vybavením, zejména s helmami značky Uvex, které se českému týmu po dlouhé době podařilo získat. „Určitě to vnímám jako výrazný krok kupředu. Jen já a Lukáš Hlava si pamatujeme ty boje o materiál. Vždycky jsme všichni strašně chtěli mít Uvexy a letos, když jsme jí zkusili a konečně dostali, tak je to prostě neskutečný rozdíl. Skokan má pocit, že vůbec nemá helmu na hlavě. Je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Jsme za to všichni rádi a vděční,“ rozplývá se turnovský rodák.

Pozitivní ale není jen z vybavení, ale i z party. „Letos jsem si všiml jedné velké změny, a to, že máme výbornou partu. Jak jezdíme ve čtyřech – Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek, Lukáš Hlava a já, tak jsme si všichni sedli. Dějí se srandičky, je to uvolněné. Věřím, že nám to pomůže, aby to tým vytáhlo nahoru a abychom trošku pozvedli i týmové závody, aby to nedopadlo jako loni,“ přeje si Roman Koudelka. A na závěr, přichází už na něj s blížícím se startem závody nějaká nervozita? „Zatím jí nepociťuji, ta bude až na místě. To je vždycky tak,“ ví juniorský mistr světa z Tarvisia 2007.