Útok na body hned ve Wisle! Je to reálné, příprava tomu odpovídá, věří Polášek

Útok na body hned ve Wisle! Je to reálné, příprava tomu odpovídá, věří Polášek

6 min 35 s

Jednadvacetiletý Viktor Polášek je stále ještě benjamínkem české reprezentace. Svých 10 startů ve Světovém poháru by měl v nadcházející sezoně výrazně navýšit. A rozhodně se nehodlá spokojit jen s postupy z kvalifikací. „Myslím si, že body v prvním závodu ve Wisle jsou reálné, příprava tomu odpovídala,“ řekl český skokan ke svým ambicím.


Viktore, jak probíhala příprava před novou sezonou 2018/2019?
Byli jsme na třech výcvikových kempech, dvakrát v Oberstdorfu. Myslím, že příprava proběhla hodně dobře. Neříkám, že budeme vyhrávat závody, ale myslím si, že osobně jsem na tom asi nejlépe za celé ty čtyři roky, co profesionálně skáču. Jsem zvědavý, jak to dopadne na prvních závodech ve Wisle.

Dodaly vám sebevědomí například povedené závody Grand Prix v Rasnově?
Určitě. Jel jsem tam po nejhorším Kontinentálním poháru sezony. Hned se mi povedlo skočit na sedmé místo, ze kterého jsem ale byl bohužel diskvalifikovaný. Třinácté místo z druhého dne ale bylo taky super. Kdyby se povedlo takhle skákat i v zimě, tak by to bylo úžasné.

Diskvalifikace byly poměrně častým tématem v závěru Grand Prix. Dá se jim nějak cíleně předejít?
Určitě se tomu dá předejít. V našem sportu se ale musíme pokusit nahnat každý centimetr. Můžeme být sice takoví podpantofláci, co dělají všechno úplně poctivě, ale výsledky by asi nebyly takové jako u těch, co riskují a dělají všechno pro to, aby skočili co nejdál a měli výsledky nejlepší.

Po titulu juniorského mistra světa jste celou poslední sezonu absolvoval už mezi dospělými. Jaký je ten přechod, jaké je třeba i sledovat nejlepší skokany jako Kamila Stocha a další?
Nějaký extra velký rozdíl to není. Když už člověk skáče dobře v juniorské kategorii, tak mezi muži skáče, i když nemusí. Je super skákat s těmi nejlepšími, porovnávat se a třeba jako v Rasnově být schopen s nimi i skočit.

Vybavení se vám také před startem sezony zlepšilo. Loni s tím byly poměrně velké problémy... Může to pomoci v téhle sezoně?
Určitě. Myslím, že helmy, co jsme dostali od UVEXu, nám hrozně pomohly. Nejvíc asi psychicky, protože posměšky, které byly na sociálních sítích byly docela husté. Tohle je, podle mě, velký krok dopředu.

Vám se nepovedlo bodovat v celém loňském ročníku Světového poháru. Bylo by dobré to určitě zvládnout už v prvních závodech. Máte ale nějaké osobní cíle? Kolik byste chtěl třeba získat bodů, nebo jak byste chtěl být vysoko na mistrovství světa?
Tohle jsem vůbec neřešil. Beru to jako první závod ve Wisle, kvalifikovat se a potom se soustředit na hlavní závod. Ale myslím si, že body hned ve Wisle jsou reálné. Příprava tomu odpovídá, takže doufám, že to bude dobré.

Co říkáte na staronového trenéra reprezentace Davida Jiroutka?
Osobně jsem Davida nezažil, když tu trénoval ještě před Ruskem. Zatím v pohodě, sedíme si, žádné problémy. Doufám, že to takhle půjde i dál.